Najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej

08-17-2013 przez admin Zostaw odpowiedź »

Choć borówka amerykańska jest stosunkowo nowym gatunkiem w Polsce, cieszy się w naszym kraju dużym uznaniem. Głównie ze względu na lecznicze właściwości swoich jagód. Jednak skład chemiczny owoców, a także ich smak oraz warunki uprawy zależą od odmian, w jakich występuje. Oto krótka charakterystyka najważniejszych odmian borówki. Warto jeszcze wspomnieć, że na całym świecie występuje ona w 450 różnych odmianach, w obrębie Europy jednak hoduje się jedynie cztery z nich.

Najsłynniejsza „Bluecrop” w Polsce zajmuje pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o uprawę. Jest ona również gatunkiem najbogatszym w cenne makro i mikroelementy, stąd popularyzacja jej hodowli. Jest też bardzo plenna. Wydaje bardzo smaczne niebieskie owoce dosłownie przez okrągły miesiąc. Ponadto jest odporna na zmienne warunki temperaturowe oraz na transport, co również przyczyniło się do tego, że sadzi się ją właściwie na całym świecie.

Australijska odmiana borówki wysokiej „Brigitta Blue” jest równie plenna jak amerykański „Bluecrop”. Owoce w smaku są jednak bardziej cierpkie, choć także świetnie znoszą transport. „Brigitta” owocuje równo dwa tygodnie po „Bluecrop”. Jednak jest to bardzo młoda odmiana, bo wyselekcjonowana dopiero w 1980 roku.

Bardzo wczesną odmianą borówki jest „Earliblue”. Charakteryzuje się ona niezwykle smacznymi słodkimi i aromatycznymi owocami. Również dobra do uprawy w Polsce, ponieważ jest wyjątkowo odporna na mróz.

Puru” natomiast jest odmianą wyhodowaną w Nowej Zelandii. Krzew tej borówki ma zdecydowanie większe liście niż pozostałe jej gatunki i daj równie duże i mięsiste jagody.

Najstarsza amerykańska odmiana borówki wysokiej to „Jersey”. Jest to również najpowszechniejszy z jej gatunków, który rośnie również na całym świecie. Owoce kształtem bardzo przypominają nasze rodzime jagody leśne, jednak są kilkakrotnie od nich większe. Robi się z nich najczęściej różnego rodzaju przetwory, gdyż w postaci świeżej nie nadają się do transportu.

Wymienione tutaj gatunki borówki amerykańskiej to tylko kropla w morzu jej licznych odmian. Ile miejsc uprawy, tyle odmian. Wszystko zależy od warunków pogodowych oraz glebowych, a także od sposobów krzyżowania krzewów. W samej Ameryce Północnej to tylko kilkaset różnych rodzajów borówki wielkiej. Do tego dochodzi Polska, Holandia, Wielka Brytania i inne kraje europejskie, a także egzotyczniejsze klimatycznie Japonia i Nowa Zelandia.

Reklama

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.